Jump to content

Recommended Posts

Posted

HI!!! понимаю что очень избитый вопрос но подскажите как отправлять sms с консоли?

сейчас я отправляю мылом на телефон , т.е.

mail -s "message" 79020000000@sms.beemaili.ru

а теперь стала задача чтобы это было не мылом и не только на билайн,как сделать подскажите плз!

Posted

[kostya@kb1:~]$ less /usr/ports/comms/gammu/pkg-descr

Gammu (Gnu All Mobile Management Utilities) 0.98.0

 

Gammu allows you to manage your mobile phone directly from

your PC. It has many features, such as SMS handling, Calendar,

Java support, ringtones, pictures, and many, many other good

things.

 

WWW: http://www.mwiacek.com

 

- Kirill Bezzubets

<kirill<at>solaris<point>ru>

[kostya@kb1:~]$ less /usr/ports/comms/gnokii/pkg-descr

Gnokii is a Unix/Linux tool suite for mobile phones. It provides a

library to communicate with a phone hiding the communication protocol.

The library handles SMS, phonebook, calendar, phone calls, and other

mobile phone capabilities. It supports most of the GSM phones: Nokia

ones using Nokia proprietary protocol and AT-capable ones -- using

standard AT commands.

 

WWW: http://www.gnokii.org/

 

- Guido Falsi <mad<at>madpilot<point>net>

 

 

ИМХО gammu гораздо удобнее для этой цели, чем gnokii.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...
На сайте используются файлы cookie и сервисы аналитики для корректной работы форума и улучшения качества обслуживания. Продолжая использовать сайт, вы соглашаетесь с использованием файлов cookie и с Политикой конфиденциальности.